Ny Facebook foto uploader
På Facebooks blog kunne man igår læse at Facebook i den kommende tid er ved at introducere en ny foto uploader – i dag ramte den de første af vores profiler.
Baggrund for det nye foto værktøj
Hver måned uploades der 2,5 milliarder billeder på Facebook, der i forbindelse med sin 6 års fødselsdag netop har rundet 400 millioner brugere. Brugeroplevelsen har dog haltet lidt, da billede-uploads processen har været tidskrævende og usmart, bl.a. fordi man har været tvunget til at sidde og vente på at alle billederne blev uploadet.
Dette ser dog ud til at ændre sig med Facebooks nye foto uploader browser plugin.
Som det også beskrives på TechCrunch, Mashable og InsideFacebook, inkluderer det nye plugin en foto menu, der gør det lettere at vælge præcis hvilke billeder man ønsker uploadet. En anden feature er muligheden for at browse andre sider mens billede upload’en står på i baggrunden (man får en notifikation når billederne er uploadet).
Hvor Facebook tidligere har tilbudt upload-plugins bygget på Active X og Java, er det nye plugin bygget af Facebook selv. Dette åbner i høj grad muligheden for at Facebook kan tilføje mere funktionalitet i fremtiden.
Foto uploaderen deler (igen) vandene
Som altid når Facebook introducerer noget nyt er vandene delt; den ene halvdel er stærkt imod at skulle installere noget nyt og den anden tager med kyshånd imod den nye brugeroplevelse.
Kan man ikke lide den nye foto uploader, er der dog stadig andre måder at uploade billeder til Facebook på; du kan uploade gennem iPhoto Exporteren, du kan downloade en Picasa Uploader eller gøre brug af en af de mange uofficielle foto-applikationer, der er i omløb.





Kommentarer
Men hvordan får man adgang til sine iPhotos, den kommer ikke frem når man skal vælge billeder!
Hej Ditte!
Du skal installere ‘Facebook Exporter for iPhoto’, som lader dig exportere billeder direkte til Facebook fra iPhoto. Du finder exporteren på dette link: http://developers.facebook.com/iphoto/
God lørdag!
//Rune
Jeg har hermed indsat linket til iPhoto Exporteren i blogindlægget ovenover – tak for at henlede opmærksomheden på denne del ved dit spørgsmål Ditte.